Био

adelebw

Адел Лори Сина Адкинс роден мај 5, 1988 во Тотенхем, Северен Лондон, Англија. Таа е познат едноставно како Адел. Покренати од страна на нејзиниот единствен мама Пени, таа присуствуваше на Британецот школа за изведувачки уметности. Една од првите демо Адел е "Место на живеење Слава’ беше поставено од страна на пријател излез Мајспејс. Adele го напишал, кога таа беше само шеснаесет години – наскоро откако таа ќе биде потпишан до XL Recordings во септември 2006. Нејзиниот деби песна, "Место на живеење Слава’ беше објавен во октомври, 2007.

Првиот албум на Adele, “19” влезе во британската топ листите во број еден. Тоа беше именуван по возраст таа беше во времето. Адел ослободен нејзиниот втор сингл "Бркање Тротоарите’ јануари 14, 2008 – две недели пред нејзиниот деби албум. Песната достигна бројот два на табелата Велика Британија, и остана таму четири недели. Подоцна истата година, нејзиниот рекорд договор беше потпишан во заедничко договор со XL Recordings и Колумбија рекордс!

Во 2008, Адел врши со Ејми Вајнхаус и доби национален признавање по освојувањето Choice наградата на критичарот Brit Awards за претстојните уметници, кој помогна да започне кариера на неколку дела. Адел е првиот добитник на оваа награда и беше прогласен за пробив чин на 2008.

Подоцна во 2008, Адел жолт картон за една епизода на Saturday Night Live – with guest Sarah Palin, шоуто привлече 17 милиони гледачи и скокна до Небото нејзиниот албум “19” до врвот на iTunes шема следниот ден. На недела од октомври 26, нејзиниот албум порасна на број 11 на Billboard 200.

Во 2009, Адел ја доби првите две Греми на 51 Греми награди – , за најдобар нов изведувач, а другиот за најдобар поп вокал изведба за "Бркање Тротоарите".

Вториот албум на Adele “21”, беше објавен во јануари 24, 2011 во поголемиот дел од Европа, и во февруари 22, 2011 во Северна Америка. Тоа повторно беше насловена по возраст на британскиот songstress за време на нејзиното производство. Her raw power ballads won millions over and propelled Adele into worldwide stardom.

На Adele “Живеат во Ројал Алберт Хол” е DVD / Blu-ray порака што стана достапен во Обединетото Кралство и САД во ноември 2011. Концертот е снимен како дел од Адел во живо турнеја на rah, и вклучени песни од двете нејзиниот мулти-платинест “19” и “21” албуми неколку покрива додадена на Tracklist. Во прилог, ослободување вклучува 90 минути на концерт и зад сцената снимката. “Живеат во Ројал Алберт Хол” holds the record for the most weeks spent at number one in the United States for a music DVD by a female artist. Тоа беше број еден продажба музика ДВД на 2011, и има продадено над еден милион примероци во САД сами.

Во февруари 2012, Adele would sweep the 54th Grammy Awards for her second studio album, taking home six Grammys including ‘Record of the Year’, ‘Song of the Year’ and ‘Album of the Year’ – врзување на рекордот на Бијонсе за повеќето Греми награди од страна на женски изведувач во една година. Адел зеде дома почести во следниве категории:

  • Рекорд на годината (‘Rolling In The Deep’)
  • Албум на годината ("21")
  • Песна на годината (‘Rolling In The Deep’)
  • Најдобра Поп соло изведба (‘Someone Like You’)
  • Најдобар поп вокален албум ("21")
  • Најдобар краток формулар Музика Видео (‘Rolling In The Deep’)

Не само што има Адел доби Греми слава, there have been numerous other accolades here in the United States and internationally, вклучувајќи еко награди, Brit Awards, Американските музички награди, Билборд награди и две престижни Ivor Novello текстописци награди. Адел доби дијамант награда на RIAA, признавајќи повеќе од 10 милиони примероци на "21" се продава во САД – неверојатно достигнување!

In late 2012, Adele was asked to record the James Bond theme for the movie Skyfall. This effort was accomplished and the song by the same name was co-written with producer Paul Epworth. Нивната соработка доби неколку музички награди, вклучувајќи Златен глобус, Критичарите’ Choice and Oscar, соодветно. Adele performed the song live for the first time at the 85th Academy Awards. She broke the Bond franchise curse, стана првиот уметник некогаш да победи Најдобра песна за Бонд тема. Despite little fanfare or promotion, кога пуштен на слобода, Адел Џејмс Бонд тема песна за Skyfall вртоглаво директно на број еден во текот на ноќта на врвот на iTunes топ листите.

Во октомври 2012, Adele gave birth to her son Angelo James with partner Simon Konecki, CEO of the water charity Drop4Drop.

Adele has been awarded the MBE by the Queen of England for her services to the music industry and received her Diamond Status Award in New York on June 21, 2013. She obtained her driver’s license and the song ‘Skyfall’ освои 2014 Греми – Најдобра песна напишана за визуелни медиуми. Адел е сега на Амазон најдобро продаваниот уметник на сите времиња. Таа е незапирлив!

After a well-deserved hiatus, Adele returned to music on October 23, 2015, releasing ‘Hello’ – the first single and video from her third studio album “25”. The music video for ‘Hello’ is the fastest video ever to reach one billion views on YouTube! On November 20, 2015, the album “25” was released and in the style of prior records was again titled after her age at the time of composition. Within hours after release, it was the number one album on iTunes worldwide and number one in 100 countries! As of September 2016, “25” has sold over 20 million copies worldwide and Adele was awarded her SECOND Diamond certification from the RIAA for her album “25” for another ten million copies sold in the United States!

Февруари 2017, Adele would sweep the 59th Grammy Awards for the second time, winning all five of her nominations.

 • Рекорд на годината (‘Hello’)
 • Албум на годината (“25”)
 • Песна на годината (‘Hello’)
 • Pop Solo Performance (‘Hello’)
 • Pop Vocal Album (“25”)

Adele has made Grammy history by being the only artist ever to win Record of the Year, Албум на годината, and Song of the Year TWICE!

Adele is currently in Australia, having completed the North American leg of her 2016 tour. Во 2017, she will play in Australia, New Zealand and close with her finale at Wembley Stadium.

Воithout прашање, Adele го постави својот белег во музичката историја. She has won fans all over the globe with her heartfelt lyrics and soothing vocals. Нејзината личност сјае преку нејзините песни и перформанси.

This website is dedicated to all fans and Superfans of Adele, стари и нови – affectionately познат како "Daydreamers".