Bio

adelebw

Adele Laurie Blue Adkins ka lindur maj 5, 1988 në Tottenham, North London, Angli. Ajo është e njohur thjesht si Adele. Ngritur nga qindarkë të vetme e saj Mom, ajo ndoqi Shkollën BRIT për kryerjen e Arteve. Një nga 'Glory Hometown Demo së parë Adele-së’ u ngarkua nga një mik në MySpace. Adele shkroi atë kur ajo ishte vetëm gjashtëmbëdhjetë vjeç – shpejt pasi ajo do të nënshkruhet të XL Recordings në shtator të 2006. Song saj debutues, "Hometown Glory’ u lirua në tetor, 2007.

Albumi i parë Adele-së, “19” hyri në Listat britanike në numrin një. Ajo ishte emëruar pas moshës ajo ishte në atë kohë. Adele liruar të dytë të vetme Shtresat e saj 'Chasing’ në janar 14, 2008 – Dy javë përpara albumin e saj debutues. Kënga arriti numrin dy në Mbretërinë e Bashkuar Chart, dhe qëndroi atje për katër javë. Më vonë atë vit, Marrëveshja u nënshkrua saj rekord në një kontratë të përbashkët me XL regjistrimet dhe Columbia Records!

Në 2008, Adele bëhet me Amy Winehouse dhe marrë njohjen kombëtare pasi fitoi Çmimin Choice kritiku Brit Awards për artistët e ardhshme, e cila ka ndihmuar të fillojë karrierën e disa akteve. Adele ishte përfituesi i parë i këtij çmimi dhe u emërua akti përparim i 2008.

Më vonë në 2008, Adele u ndëshkua për një episod të shtunën Night Live – with guest Sarah Palin, tregojnë tërhoqi 17 milion shikues dhe qiellin albumin e saj “19” në krye të iTunes hartojë një ditë më pas. Javën tetor 26, albumin e saj u rrit në numër 11 në Billboard 200.

Në 2009, Adele fitoi dy çmime Grammy saj të parë në Grammy Awards 51 – një për Best New Artist dhe të tjera për Best Pop Vocal Performance për "Chasing Shtresat '.

Albumi i dytë Adele-së “21”, u lirua në janar 24, 2011 në shumicën e Evropës, dhe në shkurt 22, 2011 në Amerikën e Veriut. Ajo ishte titulluar përsëri pas moshën e kengetare britanik gjatë prodhimit të tij. Her raw power ballads won millions over and propelled Adele into worldwide stardom.

Adele-së “Live at Royal Albert Hall” është një deklaratë DVD / Blu-ray e cila u bë në dispozicion në Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara në nëntor të 2011. Koncerti u regjistruar si pjesë e Tour Live Adele në Rah, dhe përfshinte këngë nga të dy multi-platinum saj “19” dhe “21” Albumet Me një mbulon disa shtuar në tracklist. Veç kësaj, lirimin përfshin 90 minuta e koncertit dhe prapa-skena-filmim. “Live at Royal Albert Hall” holds the record for the most weeks spent at number one in the United States for a music DVD by a female artist. Ajo ishte numri një shitje muzikë DVD e 2011, dhe ka shitur mbi një milion kopje vetëm në Shtetet e Bashkuara.

Në shkurt 2012, Adele would sweep the 54th Grammy Awards for her second studio album, duke marrë në shtëpi gjashtë çmime Grammy, duke përfshirë "Procesverbalin e Vitit", "Kënga e Vitit’ dhe "Album i Vitit’ – barazoi rekordin e mbajtur nga Beyoncé për Grammy Awards shumicën e fituara nga një artist femër në një vit të vetëm. Adele mori nderon shtëpi në kategoritë e mëposhtme:

  • Regjistrimi i Vitit (‘Rolling In The Deep’)
  • Album i vitit ("21")
  • Kënga e Vitit (‘Rolling In The Deep’)
  • Miri Performance Pop Solo (‘Someone Like You’)
  • Mirë Pop Vocal Album ("21")
  • Mirë i shkurtër muzikë Forma Video (‘Rolling In The Deep’)

Jo vetëm Adele ka marrë lavdinë Grammy, there have been numerous other accolades here in the United States and internationally, përfshirë Awards Echo, Brit Awards, American Music Awards, Awards Billboard dhe dy çmime prestigjioze Ivor Novello songwriting. Adele ka marrë Çmimin Diamond RIAA-së, njohjen më shumë se 10 milion kopje të "21" shitet në Shtetet e Bashkuara – një arritje AMAZING!

In late 2012, Adele was asked to record the James Bond theme for the movie Skyfall. This effort was accomplished and the song by the same name was co-written with producer Paul Epworth. Bashkëpunimi i tyre ka marrë disa çmime muzikë, përfshirë një Golden Globe, Kritikët’ Choice dhe Oscar, përkatësisht. Adele performed the song live for the first time at the 85th Academy Awards. She broke the Bond franchise curse, duke u bërë artisti i parë ndonjëherë për të fituar këngën më të mirë për një temë të James Bond. Despite little fanfare or promotion, kur të lëshuar, Adele e James Bond theme song për Skyfall rocketed direkt në numrin një gjatë natës në krye të Listat iTunes.

Në tetor të 2012, Adele gave birth to her son Angelo James with partner Simon Konecki, CEO of the water charity Drop4Drop.

Adele has been awarded the MBE by the Queen of England for her services to the music industry and received her Diamond Status Award in New York on June 21, 2013. She obtained her driver’s license and the song ‘Skyfall’ fitoi një 2014 Grammy – Më të mirë Song shkruaj për Visual Media. Adele është tani artisti Amazon më të shitur të të gjitha kohërave. Ajo është e pandalshme!

After a well-deserved hiatus, Adele returned to music on October 23, 2015, releasing ‘Hello’ – the first single and video from her third studio album “25”. The music video for ‘Hello’ is the fastest video ever to reach one billion views on YouTube! On November 20, 2015, the album “25” was released and in the style of prior records was again titled after her age at the time of composition. Within hours after release, it was the number one album on iTunes worldwide and number one in 100 countries! As of September 2016, “25” has sold over 20 milion kopje në mbarë botën dhe Adele u dha e saj certifikimit DYTË Diamond nga RIAA për albumin e saj “25” for another ten million copies sold in the United States!

Në shkurt 2017, Adele do të fshij të 59-të Grammy Awards për herë të dytë, duke fituar të gjitha pesë nga nominimet e saj.

 • Regjistrimi i Vitit ('Përshëndetje')
 • Album i vitit ("25")
 • Kënga e Vitit ('Përshëndetje')
 • Pop Solo Performance ('Përshëndetje')
 • Pop Vocal Album (“25”)

Adele has made Grammy history by being the only artist ever to win Record of the Year, Album i vitit, dhe Kënga e Vitit dy herë!

Adele është aktualisht në Australi, ka përfunduar këmbën Veriut Amerikane e saj 2016 tour. Në 2017, ajo do të luajë në Australi, Zelanda e Re dhe të afërt me finalen e saj në stadiumin Wembley.

Pyetja ithout, Adele ka vënë shenjën e saj në historinë e muzikës. She has won fans all over the globe with her heartfelt lyrics and soothing vocals. Personaliteti i saj shkëlqen përmes këngëve të saj dhe shfaqje.

This website is dedicated to all fans and Superfans of Adele, reja dhe të vjetra – njohur affectionately si "Daydreamers".